Az épületekre vonatkozó zöld tanúsítványok megszerzése szinte kötelezővé vált sok ingatlanfejlesztő számára, különösen most, amikor a szén-dioxid-kibocsátás radikális csökkentése előtérbe került. A nagyvilágban a LEED és a BREEAM tanúsítványa meghatározó piaci szerepet tölt be, és ahogy már korábban beszámoltunk róla, a BREEAM minősítést menedzselő BRE elindította a program jelentős frissítését. A hetes verzió 2024-ben élesedhet, amely az energiára és a szén-dioxid kibocsátásra fókuszál majd.
A BRE (Building Research Establishment) még 1990-ben vezette be a BREEAM-et, azaz a Building Research Establishment Environmental Assessment Method-ot, azzal a céllal, hogy az épített környezetet olyan fenntarthatósági szabványokon keresztül alakítsa át, amelyek tudományos megközelítésen alapszanak. Azóta a minősítő rendszerek hatalmas utat jártak be, fokozatosan fejlődtek a kritériumok, miközben a globális felmelegedés elleni küzdelemmel összekapcsolódó fenntarthatóság egyre nagyobb szerephez jut az ingatlanpiacon.
A BRE jelenleg is a tanúsítási programjának frissítésén dolgozik, amelynek fókuszába érthető módon a szén-dioxid- és energiagazdálkodás került. Vagyis az új verzión nem csak azért dolgoznak a szakértők, hogy az lépést tartson a tudományok új eredményeivel, hanem azért is, hogy segítse az ingatlanszektort és az építőipart korunk legégetőbb problémáinak megoldásában.
A BRE nemrég egy közvélemény-kutatást is végzett, ahol a válaszadók 92 százaléka a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátásra való átmenetet jelölte meg a legfontosabb növekedési lehetőségként. „Egyre nagyobb hangsúlyt kap az épített környezet szén-dioxid-kibocsátásának mérése és csökkentése. Ennek eredményeként itt az ideje, hogy frissítsük a rendszerünket, különösen az energia és a dekarbonizáció terén, ezzel is segítve a gazdaságot a céljai elérésben, illetve hogy még ambiciózusabb célokat tűzzünk ki az épületeink környezeti hatásának csökkentésére” – mondta a felmérés kapcsán a BRE Group szóvivője.
Elindult a diskurzus
A szervezet 2023 májusában bemutatta a frissített szabványait, és ezzel egyidejűleg felkérte az ingatlanpiaci szereplőket, hogy egy nyilvános, több hetes konzultáción segítsék az új kritériumokról való diskurzust. Az új verzióban a „New Construction”, az „In-Use Commercial & Residential” és a „Refurbishment & Fit-Out” minősítési kategóriákban már hangsúlyosan megjelenik szempontként az energia- és a szén-dioxid kibocsátás.
Bár a BRE megerősítette, hogy még nem oszthatja meg a konzultáció során szerzett meglátásait, azonban korábban már nyilvánosságra hozott néhány frissítést, amelyek a legújabb hetes verzióba (V7) fognak bekerülni. A változtatások a BREEAM és az Energy Star közötti fokozott szinkronizálást teszik lehetővé, vagyis a két platform között az adatátvitel még hatékonyabb lesz. Az Energy Star az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége és Energiaügyi Minisztériuma által működtetett program, amely az energiahatékonyságot támogatja. A program különböző szabványosított módszerekkel ad tájékoztatást a termékek és eszközök energiafogyasztásáról.
2024-ben élesedik
A BREEAM V7 segítségével a tulajdonosok és az üzemeltetők nyomon követhetik egy ingatlan vagy a teljes portfólió környezeti terhelését, a nettó nulla szén-dioxid kibocsátást – beleértve a Carbon Risk Real Estate Monitor (CRREM) funkciót is –, és meghatározhatják a javítandó területeket. A legújabb verzió még számos, világszinten egyedülálló opciót is fog tartalmazni, így például a felhasználók megalapozottabban választhatnak majd anyagokat és termékeket, illetve az adatrendszerek is folyamatosan fejlődnek.
A tervek szerint a BRE október végén teszi közzé jelentését a konzultáció eredményeiről. A következő lépés pedig a fejlesztési szakasz lesz, amely magában foglalja a vonatkozó kézikönyvek, útmutatások, képzések és rendszerek frissítését. A V7 a tervek szerint 2024-ben kerül ki a piacra, és fokozatosan egyre több minősítési kategóriába beépül majd.
Fotó: Getty Images