Forradalmi újdonság az ingatlanpiacon! A nyomtatott házak jelentik a jövőt? + videó

A 3D nyomtatott házak új, gyorsabb és költséghatékonyabb otthonépítési módot jelenthetnek, azonban megtorpant a fejlődés. Most egy új megoldás többszintes 3D nyomtatott épületeket is eredményezhet, ami új dimenzióba helyezheti a fejlődő iparágat. Ez pedig a Phoenix nyomtató, amely egy 75 láb magas robotkar.

15 év telt el azóta, hogy a MakerBot színre lépett, azonban a 3D nyomtatás koncepciója nem vált olyan népszerűvé, mint azt sokan gondolták. Most mégis újabb hatalmas lépésről számolhatunk be, hiszen az egyik vezető 3D-nyomtatással foglalkozó építőipari vállalat egy új technológiát jelentett be, amellyel többszintes épületek is készíthetők. Nem ez az első cég, amely képes nagyobb struktúrák nyomtatására, de szimbolizálja a vállalatok fejlődését ebben a témakörben.

Az ICON nemrég jelentette be, hogy olyan 3D nyomtatót készített, amely alacsony szén-dioxid-kibocsátású keverék felhasználásával képes teljesen zárt, többszintes szerkezetek előállítására. A texasi székhelyű cég az éves SXSW konferencián Austinban közölte, hogy a cég új Phoenix nyomtatója, amely egy 75 láb magas robotkar, akár 27 láb magas, többszintes házakat is képes építeni. Az ICON hozzátette, hogy egy prototípuson dolgozik az austini központja közelében, amelynek „kupolaszerű” zárt teteje lesz.

Olcsóbb és gyorsabb

A 3D-nyomtatott ház két legnagyobb előnye a költség és az idő. Egyrészt a Világgazdasági Fórum szerint a 3D-nyomtatással készülő házak esetében csaknem felére csökkenthetők az építési költségek. Ennek az az oka, hogy a hagyományos módszerekkel ellentétben a 3D nyomtatott építéshez általában csak néhány emberre van szükség a helyszínen, ami mérsékli a munkaerő-költségeket, és nem használnak drága anyagokat. Másrészt egy betonszerkezet kinyomtatása sokkal kevesebb időt vesz igénybe, mint azt egy hagyományos építkezés során tapasztalhatjuk. Az első többszintes 3D-nyomtatott építmény – egy houstoni otthon – 330 óra alatt készült el, ami körülbelül két hétnek felel meg.

3D-nyomtatott családi ház már számos helyszínen épült Amerikában, jelenleg az egyik legnagyobb projekt egy 100 lakásból álló társasház Austinon kívül, amelyet az ICON a Lennarral és Bjarke Ingelsszel közösen épít. Sőt, már Dubaj is beszállt a technológiába, vagyis mindenképpen van perspektíva az új megoldásban. De még mindig egy új iparágból beszélhetünk, amely még nem rendelkezik széleskörű szabályozással és szabványokkal, ezért még azt sem tudjuk pontosan, hogy a 3D nyomtatás milyen hatással lehet például a hagyományos építőipari munkaerőre vagy éppen az ellátási láncokra.

Mindenesetre a technológia sztenderdjeinek megállapítása, széleskörű véleményezése és szakmai elfogadása még várat magára, vagyis ezek a projektek elakadhatnak a bürokráciában és az építési szabályzatok útvesztőiben, de a világ népességének növekedése mindenképpen segíthet abban, hogy olcsóbb és gyorsabb megoldásokat valósítsanak meg azokban az országokban és régiókban, ahol lakhatási krízis fenyeget.

Fotó: Getty Images – illusztráció